NIKA optimalizuje logistiku pomocí softwaru Plantour

Dynamicky se rozvíjející automobilka Tatra Trucks, a.s. je pro svou unikátní výrobní činnost v oblasti nákladních vozidel značkou známou nejen v České republice, ale i jinde ve světě.

K tomu, aby mohla úspěšně plnit své výrobní a obchodní plány, je třeba precizně zvládnout logistiku nejen v rámci dovozu materiálu a kooperace ve výrobě, ale také v oblasti distribuce hotových výrobků.

Jak ale uspokojit dopravní a logistické potřeby společnosti, jejíž výroba roste poslední roky meziročně o několik desítek procent, a přitom stále pracovat efektivně?

Na tuto otázku Vám odpoví Tomáš Martinek, projektový manažer společnosti NIKA Logistics, a.s., která automobilce TATRA již třetím rokem poskytuje komplexní servis v oblasti logistiky a dopravy.

„Veškeré dopravní procesy v rámci České republiky a Slovenska jsou každý den plánovány pomocí speciálního softwaru, který byl pro naše středisko umístěné přímo v areálu TATRY navržen na míru dopravním procesům  kopřivnické automobilky. Systém plánuje rozvozy pomocí speciálně naprogramovaného algoritmu tak, aby bylo zboží a materiál dopravováno po optimálních trasách, ze správných míst, a bylo doručeno ve sjednanou dobu.“

Software umožňuje přehledně plánovat a řídit dodávkové rozvozy, mít kontrolu nad dodržováním efektivity dopravy jak z hlediska ujetých kilometrů, tak z hlediska počtu využitých vozidel a optimálního nasazení řidičů. Díky tomu dochází ke kontrole využití kapacity vozidel, nákladů na dopravu a dalších důležitých ukazatelů.

„Software pro nás představuje cenný nástroj především kvůli snížení času potřebného pro plánování a přípravu tras, což považujeme za velmi důležité vzhledem k rostoucím nárokům ze strany zákazníků našeho partnera, kteří si přejí obdržet objednané zboží v co nejkratším časovém intervalu od objednávky. V době, kdy obdržíme desítky požadavků na rozvoz a svoz s tím, že je vše třeba zpracovat a naložit během několika desítek minut, bychom bez tohoto nástroje zvládali reagovat na požadavky z TATRY velmi obtížně. Díky tomuto softwaru jsme také připraveni zvládat další nárůst požadavků této významné automobilky,“ uzavírá Tomáš Martinek.

Autor příspěvku: redakce