Problémy v logistice stojí Teslu peníze. Inspiraci hledá u Amazonu

Vizionář a muž řady plánů Elon Musk musel přehodnotit logistiku vozů společnosti Tesla. Automobilka totiž dostává zaplaceno až ve chvíli, kdy si elektromobil převezme koncový zákazník. Tím vznikají značné logistické problémy a investice se firmě nevracejí tak rychle, jak je potřeba. Ještě letos by tedy měla být auta s červeným téčkem na kapotě expedována z výrobního závodu ve Fermontu téměř okamžitě po výstupní kontrole.

Desetitisíce dolarů ve skladu

V mnoha ohledech se Tesla nechová jako ostatní výrobci automobilů. Všechny své obchody, servisní střediska a prodejní místa například vlastní i provozuje sama. Takový obchodní model může mít řadu výhod, přináší však jednu velkou nevýhodu – sklady zaplněné auty čekajícími na doručení zákazníkům. Každý den, který nový automobil stojí ve fabrice, je pro Teslu ztrátový. Částky se šplhají do desítek tisíc dolarů.

Amazon jako dobrý příklad solidní logistiky

Podle serveru electrek.co srovnal Elon Musk v rámci konferenčního hovoru se zaměstnanci továrny ve Fermontu logistiku Tesly s logistikou Amazonu. „Amazon by zkrachoval, kdyby musel čekat, až budou zákazníci připraveni převzít dodávku před odesláním,“ uvedl Musk v polovině září. Od dalšího čtvrtletí by proto měla být vozidla na dodací místa transportována bez prodlení. Zákazníkům budou tesly ihned k dispozici a zároveň dojde ke zlepšení finanční situace společnosti.

Optimalizovat obchodní modely je nutnost

Zkrácení doby, během které se produkt dostane z výrobní linky k zákazníkovi, je velkou výzvou snad pro všechny organizace. Šéfredaktor electrek.co vnímá neustálou chuť lidí z Tesly optimalizovat obchodní modely jako velmi pozitivní zprávu. Výsledkem může být jak lepší dostupnost elektromobilů na světovém trhu, tak dlouhodobě výnosnější podnikání Tesla Inc. „Ve větším měřítku má na zkrácení doby přepravy velký dopad umístění výrobních zařízení blíže k zákazníkům. To se přesně snaží Tesla dělat v případě Gigafactory 3 v Číně. A společnost tvrdí, že postupuje kupředu i s továrnou v Evropě,“ píše Fred Lambert.

Autor příspěvku: Karolina