raben logistika

Skupina Raben Group hlásí úspěšný logistický rok

Rekordní obrat a investice do rozvoje evropské logistické sítě, technologií a bezpečnosti. Tak by se dal popsat uplynulý rok ve skupině Raben Group. Skupina je nyní aktivní na 13 evropských trzích, kde provozuje síť 150 dep.

Skupina Raben Group loňský rok uzavřela nárůstem tržeb, kdy jejich hranice přesáhla 1,2 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o více než 8 procent. „Neustále přidáváme do naší evropské sítě nová depa a nové země: v minulém roce se k naší rodině připojilo Bulharsko a rozšiřujeme své působení rovněž v Německu a v Itálii,“ řekl Ewald Raben, CEO Raben Group. Skupina je nyní aktivní na 13 evropských trzích, kde provozuje síť 150 dep.

V roce 2019 došlo k zavedení řady nových přímých linek mezi Německem a zeměmi, kde Raben Group působí. Dynamický vývoj byl rovněž zaznamenám v případě přepravních spojení do Rumunska, do České republiky, na Slovensko, do pobaltských států, na Ukrajinu a na Východ.

V loňském roce měla ze služeb poskytovaných skupinou Raben Group v rámci evropské logistické sítě již tradičně největší podíl silniční přeprava (66 %), následovaná smluvní logistikou (13 %), celovozovou a kombinovanou přepravou (8 %), logistikou čerstvých produktů (8 %), lead řešeními (4 %) a leteckou a námořní přepravou (1 %). Navíc se loni začala dynamicky rozvíjet námořní přeprava. To vše potvrzuje neutuchající úsilí skupiny Raben Group vybudovat evropskou logistickou síť.

Segmentace sektorů, pro něž skupina Raben Group v roce 2019 zajišťovala služby, se nezměnila. Největší oblastí zůstala potravinová část rychloobrátkového spotřebního zboží (FMCG) (27%), následována technologickým segmentem – spotřební elektronika, bílé zboží apod. (21 %), dále automobilový průmysl (20 %), maloobchod (12 %) chemický průmysl (11 %) a nepotravinová část FMCG, kde patří například kosmetika, oblečení, kancelářské potřeby nebo hračky (9 %).

Jak si vede Raben u našich sousedů

Vlastní nezávislá přepravní síť skupiny Raben Group, která je v Německu v provozu od ledna 2018, byla loni rozšířena o nová depa. V listopadu 2019 byla uzavřena dohoda o akvizici německé skupiny Fenthol & Sandtmann, jejíž součástí jsou dceřiné firmy FKL & Kraftverkehr Ehrig. Skupina Raben Group získala zbývajících 50 % podílu společnosti a je v ní nyní jejím jediným akcionářem. V důsledku této transakce převzala Raben Group kontrolu nad distribučními centry Fenthol & Sandtmann v Hamburgu, Erlensee, Lipsku a Drážďanech, včetně všech zaměstnanců.

Jelikož Německo představuje pro Polsko největšího a nejdůležitějšího obchodního partnera, jde rozšíření sítě dep na tomto trhu ruku v ruce se zvýšením frekvence přepravních spojení. Dynamika rozvoje těchto linek nám dává dostatek důvodů ke spokojenosti: výsledky ukazují 30 % meziroční nárůst v počtu objednávek,“ vysvětluje Lukasz Lubański, ředitel pro polsko-německý rozvoj v Raben Group.

S výsledky roku 2019 jsou spokojeni a do roku 2020 vstupují dobře připraveni i v Polsku. Třebaže se již projevují známky hospodářského útlumu, zejména v západní Evropě, snaží se tam se formovat zákaznické portfolio tak, aby minimalizovali hospodářské výkyvy. „Kromě toho se nám začíná vyplácet řada iniciativ, která jsme v posledních letech zavedli s cílem zlepšení kvality a modernosti poskytovaných služeb. Důkazem toho je zvyšující se spokojenost klientů a s tím související rozvoj spolupráce,“ říká Pawel Trebicki, generální ředitel Raben Transport.

Odměnou za inovace jsou četná ocenění

Investice do infrastruktury ve skupině Raben Group v minulém roce doprovázela realizace nových technologických řešení a rozšíření vozového parku. V lednu společnost nabídla svým zákazníkům inovativní nástroj ETA, který umožňuje sledování zásilek v reálném čase a stanovení doby dodání s přesností na dvě hodiny. Toto řešení ocenili nejen sami klienti, ale také představitelé IT odvětví. Nástroj spolu s platformou myRaben.com získal ocenění v soutěži Best in Cloud 2019, kterou pořádá časopis Computerworld, za nejlepší implementaci cloudových služeb za posledních 12 měsíců.

V oblasti automatizace a robotizace skladů zavádí Raben zařízení pro měření zásilek, autonomní poloautomatické vysokozdvižné vozíky, kolaborativní robotická ramena, senzory Internetu věcí (IoT) a řadu dalších řešení určených ke zvýšení efektivnosti skladových a přepravních procesů.

V roce 2019 byl vozový park společnosti rozšířen o tahače Mercedes-Benz vybavené inovativní technologií, včetně kamerového systému MirrorCam a asistenta hlídání mrtvého úhlu Blind Spot Assistant. Nejmodernější tahače značky Actros umožňují ještě hospodárnější a především mimořádně bezpečný provoz, což je pro skupinu Raben Group prioritou.

Za zmínku určitě stojí ocenění, které obdržel Ewald Raben, CEO Raben Group, od premiéra Mateusze Morawieckieho jako projev uznání za jeho přispění k rozvoji polské ekonomiky při příležitosti 100. výročí znovunabytí nezávislosti. Pawlovi Trebickiemu, generálnímu řediteli Raben Transport, bylo na popud sdružení zaměstnavatelů „Transport and Logistics Poland“ (TLP) uděleno čestné vyznamenání za zásluhy v oblasti přepravy Polské republiky.

Společnost Raben Logistics Polska získala v průzkumu „Poskytovatel logistických služeb roku 2019“ zlatý odznak a umístila se na první příčce žebříčku nejdůvěryhodnějších společností, zatímco společnost Raben Transport obdržela sošku „Lídr v logistice“ v kategorii „Nejspolehlivější poskytovatel FTL služeb“.

Raben Group: společenská odpovědnost součást DNA skupiny

Raben Group zakončila loňský rok v radostném vánočním duchu, když se Ewald Raben stal jedním z patronů vánočního konvoje a jeho bratr Marco se v prosinci s konvojem vydal jako dobrovolný řidič na cestu z Německa do Bulharska, Moldavska, Rumunska a na Ukrajinu. Za podpory sponzorů a bezmála 300 dobrovolníků bylo 38 kamiony do východní Evropy dopraveno více než 170 000 vánočních balíčků. Vánoční dárky obdržely děti z místních škol a školek, sirotčinců a nemocnic.

Také v Česku vozila společnost Raben Logistics Czech celý rok zdarma potraviny potřebným. Na jaře a na podzim v rámci celostátních potravinových sbírek, po celý rok pak ve spolupráci s Českou federací potravinových bank. „Na konci roku 2019 jsme udělali součet. Logistiku pro potravinové sbírky zajišťujeme již od roku 2015 jako výhradní přepravce a za tu dobu jsme přepravili do potravinových bank 700 palet po 400 kilogramech jídla pro ty, kteří se ocitli v nouzi. 14 palet z tohoto množství jsme poprvé přepravili také do potravinové banky na Slovensku,“ uvedla Martina Netuhová, marketingová a PR manažerka Raben pro Českou republiku a Slovensko.

Našim zapojením chceme ukázat, jak důležitá je logistika a přeprava a jak může pomáhat potřebným. Žijeme v době přebytku, i když si to často nepřipouštíme. Rádi proto využíváme příležitost podílet se na potravinových sbírkách, které ukazují na tuto skutečnost na jedné straně a zároveň umožňují pomáhat lidem, kteří se ocitli v nouzi,“ vysvětluje důvod zapojení Jakub Trnka, generální ředitel společnosti Raben Logistics Czech a Raben Logistics Slovakia.

Článek je převzatý z PR servisu České tiskové kanceláře

.

Autor příspěvku: Liběna